Alerji Nedir? Alerji Belirtileri Nelerdir?

yorumsuz
133 views

Bağışıklık sisteminin anormal olarak vermiş olduğu tepkiye alerji adı verilmektedir. Alerjisi olan insanlar çevrelerinde yer alan zararsız maddelere tepkime veren bağışıklık sistemine sahip olan insanlardır. Bu maddelerden olan polen, hayvan tüyü, küf gibi maddelere alerjen denilmektedir. Genel olarak her 10 kişiden 2 si alerji ile ilgili sorun yaşamaktadır. Alerjinin en çok görünme sebepleri arasında süt alerjisi, çimen, ot, gıda alerjisi, ağaç polenleri ya da dış etkenlere bağlı farklı nedenlerden kaynaklı olarak mevsimsel alerjiler ve kedi – köpek alerjileri gelmektedir. Hapşırma, gözlerde kızartı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, nefes almada zorlanma, kramp, hırıltı, kusma gibi rahatsızlık veren belirtilere neden olabilmektedir.

Alerjik cilt hastalığı döküntüye ve kaşıntılı ciltlere neden olabilmektedir. Alerji herkeste olmayan bir hastalıktır. Fakat annesinde ya da babasında alerjisi olan kişilerin %50, hem annede hem de babasında alerji olan kişiler %75 oranında alerjisi olma ihtimali bulunmaktadır. Alerjik reaksiyon oluşmasında yutma, solumun ya da cilt üzerinde ve altında olmak üzere alerjik bir duruma maruz kalanlarda görülmektedir. Bu duruma alerjik reaksiyon oluşması anlamına gelmektedir. Vücut, alerjeni bağlamada IgE denilen kan hücresine bağlanması sonucu kanda çeşitli kimyasal maddenin serbest bırakılmasına neden olmaktadır. Ana kimyasal ‘Histamin’ bu maddelerden birisidir. Alerjik reaksiyon da en çok oluşmasında Histiman neden olmaktadır.

Alerji

ALERJİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genel olarak birçok etkene bağlı olarak gerçekleşen alerji oluşması ile ilgili olarak bazı belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu belirtiler genel olarak görülmektedir.

 • Hapşırma
 • Kaşıntı göz ve sulu göz
 • Döküntüler
 • Burun kaşıntısı ve burun akıntısı
 • Kurdeşen dökmek
 • Hasta ya da yorgun hissetmek

Besin alerjisi değerlendirme yapılması ile ilgili olarak ortaya çıkma noktasında mide krampları, ishal ya da kusma gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. Dış etkenlerin etkileri arasında böcek ısırmaları da etkin bir rol oynamaktadır. Özellikle arı ve diğer böcek sokmalarında alerjik reaksiyon oluşumunda lokal olarak şişmeler, kızarıklıklar ve ağrı meydana gelmektedir. Arı sokması ya da böcek sokması durumunda bu belirtilere bağlı olarak bir an önce sağlık kuruluşlarına gidilmesi gerekir. Aksi durumda dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşılma riski bulunmaktadır. Birçok kişi bu durumu es geçmektedir. Önemli bir konu olmasından dolayı bu hassasiyete dikkat etmek gerekmektedir.

Gerekli tedbirler alınsa da her an bu tür olaylar olabileceği için bu tür durumlar karşısında acele edip gerekli olan tüm durumlar yapılmalıdır. Etkisi düşünüldüğü zaman yerli yersiz bir anda hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu etkiyi birçok açıdan bakarak alerji belirtisi ile ilgili olarak tespitler yapılmaktadır. Farklı değerlendirmeler ile tespiti yapılmasına imkan sağlamak için ne tür tepkilerin olduğunu da görmek gerekir. Bu belirtilerin gözlenmesi ile ilgili olarak teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesinden dolayı çok basit ve kısa süreli testler ile görmek mümkün olmaktadır.

alerji-tedavisi

ALERJİ TEDAVİSİ VE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Alerji hastası olan kişilerin tedavisi yapılması noktasında ilk yapılması gerekenlerin başında hasta duyarlı olduğu alerjik durumlara karşı temas önlenmelidir ve alerjen etkenlerden kaçınmak çok önemlidir. Alerjik hastalıkların temelinde alerjenlerle kurulan temas sonrası gerçekleşmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurarak dikkatli bir şekilde davranmaları etkenlere bağlı olarak ortaya çıkacak olan hastalığın engellenmesine etki etmektedir. Ev tozuna maruz kalan bir kişinin buna alerjisi var ise korunma yöntemlerini kullanarak tedbir almak gerekmektedir. Böylece tepkinin ortaya çıkması engellemiş olmaktadır. Birçok etkiyi oluşmadan engellemek sağlık noktasında yaşamı daha etkili ve aktif bir şekilde sürdürmede etkili olmaktadır. Dış etkenlerin yanı sıra gıda tüketimine bağlı olarak da gelişen rahatsızlıkların da çözümünde etkisi bulunan gıdanın tüketilmemesi gerekir.

Hangi gıdaların zarar verdiği tespit edilerek bu konuda tedbirler alınması rahatsızlanmama adına doğru bir adım olacaktır. Birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkan etkenlere karşı hastalık belirtileri ve bulguların tespiti ve kontrol altına alınabilmesi için ilaç kullanımı yapılmaktadır. Kullanılan ilaçların belirlenmesi noktasında kişiden kişiye ve bulgulara göre değişiklik göstermektedir. Bununla ilgili olarak burun nezlesi olan bir kişinin alerjik ilaç ve burun spreyi kullanması, astımda ise hava yolu ile genişletici ve tedavi edilmesi ağızdan sprey ile ve deri de lezyon oluşan durumlar karşısında alerjik ilaç ve kremler etkili olmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak uzman doktor tarafından belirlenen şekilde yapılması çok önemlidir. Yapılan testler ile her açıdan nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ve nelere karşı tepkiler oluştuğu ortaya çıkartılmaktadır.

Alerjik hastalıkların tedavisi noktasında aşı ile tedavi etme şekli olarak da bilinen immunoterapi ile hastalık karşısında tek kür sağlamakta olan bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir. Duyarlılığına bakılarak hastanın neye karşı tepki verdiği zaman geçtikçe artan dozlar ile enjekte edilir ya da dilaltı damla biçiminde verilmesi yolu ile uygulanmaktadır. Bu sayede vücudun tespit edilen alerji karşısında duyarsızlık oluşmasını sağlamak sayesinde hastanın alerjik olduğu madde karşısında reaksiyon oluşmasına karşı önlenmesi sağlanmış olmaktadır. Bu tedavi yöntemi oldukça riskli olup tedavinin yapılması ile ilgili karar noktasında alanında uzman olan doktor tarafından en ince ayrıntılar hesaplanarak doğru bir şekilde yürütülmesi gerekir. İmmunoterapi yapılması ile ilgili olarak tüm testler ve değerler muayene ile belirlenmesi ve bu doğrultular çerçevesinde ilerleme yapmak gerekir. En etkili şekilde sonuca ulaşmada bu durumları değerlendirmek gerekmektedir.ALERJİK HASTALIKLAR

 • Halk arasında saman nezlesi ve göz nezlesi olarak bilenen hastalık alerjik rinit, konjuktivit alerji olarak adlandırılmaktadır.
 • Gıda alımına bağlı olarak gelişen besin alerjisi
 • Deride kaşıntı, kızarıklık, kabarıklığın oluşmasına bağlı olarak gelişen ürtiker ve egzama alerjik bir hastalık türüdür.
 • Alerjik astım
 • İlaç alerjisi
 • Arı ve böcek ısırmasına bağlı olarak gelişen böcek alerjisi oldukça yaygın görülen hastalık türleri arasında yer almaktadır.

alerjik
ALERJİ TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Etkenlere bağlı olarak gelişen alerjik hastalıkların ortaya çıkması ile ilgili belirtilerin ortaya çıkmasına ve bazı zaman dilimlerinde nükte eden hapşırık, burun akıntısı, öksürük, geniz akıntısı, nefes darlığının ortaya çıkması ve deride kızarma şeklinde gelişen kabarmalar bağlı olarak belirlenmektedir. Bu tür rahatsızlıkların ailede ki bireylerde de olması ve bu durumun süreklilik arz etmesi durumunda ve mevsimlere göre tepkilerin değişmesi ve diğer alerjik hastalıkların ortaya çıkması ile bu tür rahatsızlıkların meydana gelmesine bağlı olarak oluşması alerjik hastalık göstergesidir. Bu tür durumların görülmesine bağlı olarak gelişmelerin bir an önce öğrenilmesi ve bu konuyla ilgili olarak teşhisin nasıl bir etki vereceğini gerekli testler doğrultusunda tespit etmek mümkündür.

Bu sayede ne tür önlemlerin alınması gerektiği ve izlenecek olan yolun belirlenmesine de katkı sağlaması yapılmaktadır. Birçok etkiyi çözüme kavuşturmada hızlı davranmak daha büyük etkenlerin ortaya çıkmasının engellenmesi açısından es geçilmemesi gereken bir durumdur. Rahatsızlık belirtileri olan insanların büyük bir çoğunluğu belirtilerin oluşmasına rağmen herhangi bir tedavi amaçlı hastaneye başvuru yapmamaktadırlar. Bu durumu en iyi şekilde çözüme kavuşturmada ve tedavinin sürecini hızlandırmada etkisi oldukça fazla olmaktadır. En etkin şekilde yaşam kalitesini artırmada bu tür durumları değerlendirmek çok önemli bir olgudur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın