ALS Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

yorumsuz
41 views

Sağlığın insanların için ne kadar önemli olduğu gerçeği bilinen en doğru gerçekler arasında yer almaktadır. Bundan dolayı sağlık ve yaşam birbirine bağlı bir şekilde sürdürülmesi adına hastalığa yakalanmadan önce küçük tedbirler sayesinde birçok etkenden korunmak mümkündür. Oldukça sık rastlanan hastalıklardan olan ALS hastalığı tüm sinir sistemini etkilemektedir. yaşamı oldukça zor bir hale sokmaktadır. Hastalığa yakalanan kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkileyen hastalık olarak dikkat çekmektedir. Türkiye’de 10 bin kişi bu hastalığa yakalanmış durumdadır. Bu hastalığın bu denli ilerlemesinde ve etkilerinde insanlar oldukça zor zamanlar yaşamasına da sebep olmaktadır. Amyotrofik lateral skleroz isimli hastalık olarak geçmektedir. ALS hastalığı oluşmasında dolayı omurilik, merkezi sinir sistemi ve beyin sapı olarak adlandırılan bölgelerde motor sinir hücrelerinin kaybından dolayı ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Bu hücrelerin kaybından dolayı kaslarda güçsüzlüğe ve kasların erimesine sebep olmaktadır. Bunun dışında erken ya da geç hareketin birinci nöronu da hastalanmaktadır. Bellekte ve zihinsel fonksiyonlarda ciddi hasarlardan dolayı bozulmalar meydana gelmektedir.

Sağlık noktasında oldukça sorunlu bir hastalığın olması yaşamı olumsuz etkilerken hasta tek başına çoğu hareketleri yaparken sıkıntı da çekmektedir. Bu noktada hastanın yakınları daha fazla özen göstererek bakımlarını yürütmeleri gerekmektedir. Tek başına yapması gereken birçok şeyi yapamaz hale gelen hastanın desteğe her zaman ihtiyacı olacaktır. Hastalığın oluşmasına sebep olacak faktörlerin neler olduğu henüz tespit edilememiş olması da hastalığa kimlerin yakalanma riski olduğunu görme noktasında da mümkün olmamaktadır.

als-hastaligi

ALS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Etkileri noktasında yorgunluk belirtilerine benzer belirtiler göstermektedir. Vücutta beklenmedik şekilde tepkime vermesi ve yorgunluk belirtilerini sürekli olarak zorluk çekildiği durumlarda dikkat edilmelidir. Sürekli olarak bu belirtiler doğrultusunda yaşamı olumsuz yönde etkilemeye başladığında mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Belirtilerin basit bir yorgunluk olduğunu düşünüp dikkate alınmaz ise sonrasında dönüşü olmayan bir hayata başlamak durumunda kalabilirsiniz. Şikayetlerin artmasının sebebi hastalığın vücutta ilerlemesinden kaynaklanabilir. ALS hastalığı bu tür şikayetler ile başladığını göstermektedir. Hastalığın net bir şekilde anlaşılabilmesi için testlerin yapılması ve bu testler doğrultusunda karar verilmesi gerekmektedir. Belirtilerin hızlı bir şekilde artması hastalığın vücuda yayılmasının göstergesidir. Bu tür belirtiler birçok açıdan can sıkıcı olmaktadır. Kişinin daha çok zorlandığı evrelere ulaşmasıyla birlikte zor dönemler hem hasta için hem de hastanın yakınları için başlamış demektir.100.000 DE 1 GÖRÜNEN BİR HASTALIK

Kaslarda meydana gelen zayıflık, ellerde ve bacaklarda ciddi anlamda hissedilmektedir. Ağızın yutak bölgesi ya da dilde başlayabilecek etkileri de görülmektedir. Sürekli bir şekilde ilerleyen ALS hastalığı zaman içerisinde vücuda yayılmaktadır. Hastalığın ileri evresinde solunum yetersizliği gibi sorunların ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Gelen olarak 40 – 50 yaş aralığında görülen hastalık erkeklerde daha sık karşılaşılan bir durumdur. Her 100.000 insandan 1 – 5 arası görülmektedir. Yaş aralıkları dışında genç insanlarda ve yaşı ilerlemiş insanlarda görülebilen bir hastalıktır. ALS hastalığı genel olarak zayıf insanlarda görülen türde bir hastalık olarak oldukça dikkat çekici bir durumdur. Dünya genelinde hastalık ile ilgili olarak birçok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmalarda daha hızlı sonuç alınabilme adına birçok deneylerde yürütülmektedir.

als-hastaligi-belirtileri

ALS HASTALIĞININ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Henüz tedavisi ile ilgili olarak gelişme sağlanamamış olan hastalığın tedavisi bulunmamaktadır. Hastanın belirtileri doğrultusunda tedavi edilmeye çalışılmaktadır. İstenilmeyen etkileri önleme, hastayı rahatlama ve mümkün olabilecek kadar yaşamı normal seviyelerde tutmak amaçlı olarak yürütülmektedir. Bu tedavi yöntemleri hastalıktan kurtulmayı mümkün kılmamakta fakat ağrıları azaltmaya yönelik olarak yürütülmektedir. Tedavisi mümkün olmadığı için ağrıları en az seviyeye indirme adına yapılan uygulamalar ile hasta biraz daha rahat ettirebilmektedir.


ALS HASTALIĞININ TEŞHİSİ

Sinir hastalıkları uzmanlığı alanına giren bir hastalık türüdür. Hastalığın teşhisi noktasında çok sayıda kas ve sinir hastalığı ile karşılaşılma durumundan dolayı oldukça uzun zaman almaktadır. Teşhisin yapılması için manyetik rezonans görüntülemesi ve elektromiyogram denilen yöntemde kastan parça alınması ile değerlendirilerek kan incelemesi ile görülebilmektedir. Elektromiyogram testi kasların etkinliğini ölçerek normal olup olmadığına dair göstergeleri görmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Teşhisi bu şekilde tespit etmek mümkündür. Bu noktada görülecek olan gelişimi de takip etmek mümkün olmaktadır. Teşhis konulduktan sonra hastanın durum değerlendirmesi uzman doktor tarafından yapılmaktadır. Geliştirilmiş teknolojiyi düşünüldüğü zaman teşhisin kısa sürede olması sağlık adına önemli bir gelişme olması gerekirken oldukça uzun süreler sonunda tam manasıyla teşhis konulması mümkün olmaktadır.

als

ALS HASTALIĞININ HASTAYA ETKİSİ

ALS hastalığı kişinin son evrelere gelmeden önce günlük hayatında kendi başına yapması gereken işleri tek başına yapabilecek durumdadır. Fakat kaslarda çok hızlı ve yoğun erimelerin oluşması başladığından dolayı yürümek, konuşmak ve kollar kalkmaz hale gelmektedir. Bundan dolayı da oldukça zorlanan hasta yardım alması gerekir. Bu etkilerin yanı sıra hafıza ve zihinde oluşan etkilerden dolayı oldukça zor bir hale bürünmektedir. Hastanın yakınları bu evrede oldukça zor anlar yaşamaktadır. Hasta tanısı konulması adına yapılan birçok incemeler yapılmaktadır. Kaslarda meydana gelen güçsüz durumlar, konuşma yetisinde bozukluklar, vücutta aksaklıklar gibi şikayetlerin artması durumunda nörolojik muayene yapılması son derece önemlidir. Reflekslerde oluşan değişiklik ve patolojik bulgular açısından değerlendirmeler yapılmaktadır. Daha sonrasında EGM testi ile tanı konulması mümkündür. ALS hastalığı oluşma ihtimali görülen kişinin kan tahlilleri de yapılması gerekir. Hastaya olumsuz yönde etkisinden dolayı uzun süreli olarak zorlu günler beklemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın