Basur – Hemoroid Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

yorumsuz
186 views

Basur ( hemoroid) hastalığı genel olarak çevremizde duyduğumuz hastalıkların başında gelmektedir. Her beş insandan dördünde görülebilmektedir. İş ve sosyal hayatı yoğun, hamileler, orta yaş grubu ve her yaşta görülebilecek bir hastalık türüdür. Halk arasında basur denen bu rahatsızlığın tıp dilindeki ismi ise hemoroittir. Basur hastalığı makat bölgesindeki toplardamarların genişlemesi anlamına gelmektedir. Makat bölgesi ve anüs iç kısmında görülebilmektedir. Yani basur hastalığını iki grupta incelenmesi faydalı olacaktır. Şikayetler, belirtileri, tedavi şekli de buna göre değişkenlik gösterecektir. Dört evreden oluşan basur, tedavisi olan bir hastalık türüdür. Evreler arttıkça hastalıkta bir derece daha artacağından erken teşhis çok önemlidir. Evde uygulanacak bazı yöntemler basur hastalığını iyi edemez, sadece bu hastalığın ağrısını hafifletir. Bu yöntemler hastalığı bir sonraki evreye taşımaktan başka bir işlem yapmayacaktır. Özellikle ilerlemiş hemoroid sorunu için mutlaka uzman bir doktorda tedavi şarttır. Bu hastalık ilerledikçe dayanılmaz ağrılar ve dışkılamada ciddi sorunlara sebep olacaktır.

Tanı Nasıl Konulur?

Makat bölgedeki şikayetlerle hekime başvuran hastanın şikayetini dinlendikten sonra yapılan anal muayene ile genellikle genç hastalarda tanı için yeterlidir. Rektal kanama şikayeti ile gelen hastalara rektoskopi yapılmalıdır.  Kırk yaş ve üzeri kabızlık şikayeti ile gelen hastalarda anal muayene sonucu hemoroid rastlanan hastalarda kolonoskopik tetkik yapılmalıdır. Her zaman kalın bağırsak kanseri olup olmadığı araştırılmalıdır. Unutulmalıdır ki hemoroid tek başına kalın bağırsak belirtisi olabilir. Kesinlikle işinde uzman doktora başvurulması gereken hastalıkların basında gelmektedir. Erken teşhis hayat kurtarır.Hemoroid (Basur) Hastalığı Oluşma Nedenleri?

 • Kabızlık,
 • Kalıtsal yatkınlık,
 • Yaş,
 • Hamilelik, Doğum,
 • Aşırı ıkınma,
 • Mayalı ve asitli içecekler,
 • Uzun süre ayakta durmak ya da oturmak,
 • Aşırı baharatlı besin tüketimi,
 • İshal,
 • Fazla kilo,
 • Kalın bağırsak kanseri

basur nedir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

 • Makat bölgesinde ağrı,
 • Rektal kanama,
 • Anüs kısmında ele gelen şişlik,
 • Yanma ve ıslaklık hissi,
 • Makat bölgesi ve anüste kaşıntı,
 • Akıntı,

Basur ( Hemoroid) Hastalığına Neden Olan Faktörler

 • Kabızlık

Basur (hemoroid) hastalığının araştırmaların ve deneylerin verdiği sonuçlara bakarak en önemli sebebinin kabızlık olduğunu söyleyebiliriz. Kabızlık tip dilinde konstipasyon olarak geçmektedir. Kabızlık çok ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık türüdür. Ne yazık ki halk arasında ciddiye alınan bir konu değildir. Birçok hastalığın başlamasına sebep olacaktır. Kabızlıkla birlikte dışkılamada aşırı ıkınma, gaitanın dışarıya çıkması için zorlanma yaşar. Kesinlikle yanlış olan bu davranış, hastaların %96 ‘sında tuvalet sırasındaki itilme toplardamarların genişlemesine neden olacaktır. Ikınma sırasında zorlanan makat bir süre sonra içi kan dolu küçük memeler halinde kendini göstermeye başlayacaktır. Bu durum ilerledikçe şikâyetlerde artacaktır.

 • Fazla Kilo

Genellikle fazla kilolu insanlarda makat bölgesine gelen yüksek basınca bağlı olarak anal bölgedeki toplardamarların genişlemesine ve şişmesine neden olup basurun oluşmasına sebep olur.

 • Hamilelik ve Doğum

Kadınlarda görülen basur ( hemoroid) nedenleri incelendiğinde en büyük sebebin gebelik ve doğum olduğu görülmektedir. Hamile bayanlarda çok sık rastlanan kabızlık şikâyetinin yanında rahim bölgesindeki basıncın artmasıyla maket bölgesi toplardamarındaki basınç artacaktır. Normal doğum yapan kadınlar doğum sırasında çok fazla ıkınma ve zorlanma yaşadıklarından bu durum çok fazla basura neden olmaktadır.

 •  Zararlı Yiyecekler

Klasik olarak acı ve baharatlı yiyeceklerin hemoroid hastalarında yakınmaları kötüleştirdiği ve dışkılamada güçlüğe neden olduğu bilinmektedir. Hemoroit hatalığına iyi gelmeyecek gıdaları sıralayacak olursak:

Baharatlı gıdalar (kırmızı biber, karabiber, pul biber, acı biber vb.), turunçgiller (limon, mandalina, portakal, greyfurt vb.), çay ve kahve aşırı tüketimi, kebap, lahmacun, çiğ köfte, pizza, sosis, turşu, süt ve süt ürünleri, ketçap, çikolata, asitli içecekler, konserve gıdalar, beyaz pirinç, tuzlu ve yağlı gıdalar, alkol ve benzeri içecekler, ağrı kesici ilaçlar basur hastalarına zarar eden gıdaların basında gelmektedir.

 • Kalıtsal Yatkınlık

Her yaşta görülme riski bulunan basur hastalığı özellikle küçük yaşta hastalarda görülmesinin en büyük sebebi ailenin geninden gelen rahatsızlıktır.Hemoroid ( Basur) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Dış Basur (hemoroid) Tedavisi:

Dış hemoroidler pıhtı yapmadıkça ( tromboze olmadıkça) ilaçla tedavi edilir. Pıhtı yaptıktan sonraki evre çok ağrılı geçer ve pıhtının cerrahi müdahale ile boşaltılması gerekmektedir.

 • İç Basur ( Hemoroid) Tedavi Yöntemleri

Tıbbı Tedavi; 1. Evre hemoroid tedavisinde faydalı bir yöntemdir. İlaçsız tedavi, beslenme rejiminde değişiklik( acısız ve baharatsız yiyecekler, bol posalı yiyecekler tüketilmeli), oturma banyosu vb.

Ameliyatsız Girişimler; birinci, ikinci, üçüncü evreye kadar uygulanabilecek yöntemlerdir. Dördüncü evrede sadece eğrıyı azaltmak amacı ile uygulanabilir. Tedavi yöntemleri ise;

 • Lastikle Boğdurma; Bu işlem bütün evrelerde uygulanabilir. İleriki (2-3-4) evrelerde birer ay ara ile birden fazla uygulama yaptırmak gerekebilir. Kanamalı basurlar için en uygun seçimdir. Hasta uygulamadan hemen sonra normal hayatına dönebilir. Ayrıca iğne ile kurtulma yöntemi ile birlikte kombine edilirse daha etkili sonuçlar verecektir.
 • İğneyle Kurtulma; Bu işlemde ağrısızdır. Tek başına 1 ve 2. Derece hemoroidlere, lastik bant ligasyonla 2-3-4. Derece hemoroidlere uygulanabilir. Birer ay ara ile birden fazla uygulama gerektirebilir. Kanamalı hemoroidlere lastik bantla güvenle uygulabilir.
 • Lazer; Bu işlem ağrısızdır. Tek başına 1-2. Derece hemoroidlere, lastik bant ve iğne ile de 3-4. derece hemoroidlere uygulamak uygun olacaktır.
 • Basur Kökü Bağlanması; Basur kökünün eriyebilir bir dikiş materyali ile içten bağlanma yöntömidir.3-4. derece basur tedavisinde etkili sonuçlar verebilmektedir.
 • İğne Tedavisi; İç sfinkter kasına uygulanmakta ve iç sfinkter kasındaki spazmı çözmektedir.

 

İç Basur ( hemoroid) Dereceleri

basurun-evrelerı

 1. Derece Hemoroid: Kanama ve kaşıntı en önemli şikâyettir. Hemoroitler rektoskopi sırasında saptanır.
 2. Derece Hemoroid: Kanama ve kaşıntı şikâyetleri görülür. Ikınma ile ortaya çıkan basur memeleri ile anlaşılır. Bu memeler kendiliğinden içeri girer.
 3. Derece Hemoroid: Tuvalet esnasında ortaya çıkan basur memeleri ancak elle itilerek içeriye girer. Kanama, kaşıntı ve diğer basur belirtileri ile birlikte boğulma ve kangren yapabilir.
 4. Derece Hemoroid: Bu evrede memeler elle itilerek bile içeri girmez. Belirtileri ise; kanama, kaşıntı, boğulma ve kangren yapabilir.

 

Basur (Hemoroid) Belirtileri ve Şikâyetleri:

 • Makat Bölgesinde Şişlik

Hemoroid rahatsızlığında toplardamarların çok fazla zarar görmesine bağlı olarak anal kanaldan dışarı doğru çıkar. İçi kan ile dolu olan şişlikler ağrıya sebep olacaktır. İlerleyen dönemlerde iyice büyüyen şişlikler meme görünümü alıp iyice büyür. Bu durum kişiye otururken yürürken hareketleri engeller ve acı verir.

 • Dışkılama Sırasında Makatta Kanama

Basur hastalığının en çok görülen belirtisidir. Dışkılama sırasında meydana gelen kanama basurun birinci evresinde sıklıkla karşılanmaktadır. Fakat bütün kanamaları basura bağlamamak gerekmektedir. Makat bölgesindeki kanama sebepleri arasında; makat çatlağı, rektum kanseri, bağırsak intihabı, ülseratif kolit, crohn hastalığı vb. sebep vermektedir. Makat bölgesindeki herhangi bir rahatsızlıkta doktorunuzu başvurmanız gerekmektedir.

 • Ağrı

Bütün hastalıkların belirtisi olarak kendisini gösteren ağrı, basur rahatsızlığında da görülmektedir. İlk evrelerinde hafiften olmasına rağmen ilerleyen evrelerinde dayanılmaz boyutlara ulaşmaktadır.

 • Kaşıntı

Hemoroid hastalığı birinci belirtilerinden olan kaşıntı, basur memesinin dış etkenlere bağlı sürtünme ve baskıdan kaynaklı kaşıntıya sebep olmaktadır.

 • Dışkıda Kaçırma

Hemoroid ( basur) hastalığında görülen diğer rahatsızlıklara oranla daha az düzeyde olsa da iç çamaşırı ıslatacak şekilde hastalığın son evresinde görülebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın