Doğum Sonrası Kilolarınızdan Kurtulma Yolları

yorumsuz
82 views

Hamilelikte alınan aşırı kilolar hem hareketleri kısıtlıyor hem de doğumdan sonra  sorun yaratmaktadır. Doğumdan hemen sonra anneler doğum kilolarımdan nasıl kurtulurum arayışı içerisine girmektedir. Ama bu yanlış bir düşüncedir. Doğum yapmış bir annenin en iyi eksersizi bebeğidir. Doğumdan sonra anne oturduğu yerden sadece bebeğini emzirerek günde 600-800 kalori harcamaktadır. Neredeyse 3 saatlik sıkı bir spor yaparak harcanan enerjiye eş değerdir. Ne yazık ki anneler kilo vermek için son yıllarda yanlış diyet uygulamalarına yönelmektedir. Yüksek protein, düşük karbonhidrat kilo vermekten çok, dünyanın en mucizevi besini anne sütüne zarar vermektedir. Hamilelikte alınan kiloların ve depolanan yağların eritilmesinin en etkili yolu diyetisyen kontrolünde, süt arttıran yüksek kalorili besin programına uymaktır. Tahıl, süt, sebze, meyve ve et grubuna mutlaka yer verilmelidir. Üç ana öğüne bu besinler dağıtılmalı ve her gün süreklilik arz edilmelidir. Et grubuna öğle ve aksam olmak üzere kırmızı et, balık ve tavuk şeklinde yer verilmelidir. Sebzeler salata veya yemek olarak tüketilebilir, peynir ve süt mutlaka sabah kahvaltılarında tüketilmelidir.

doğum sonrası göbek

Doğum Sonrasında, Şişmanlık Sorunu Nasıl Aşılabilir?

Emzirme döneminde az uyku ve çok yemek arasında bir doğru orantı vardır. Uykusuzluk hormonların salınımını artırır ve yemek yeme ihtiyacına sebep olur. Bu dönemde düzensiz bir uyku, düzensiz bir cinsel yaşama neden olmaktadır. Sadece beslenme ve eksersiz doğum kilolarınızdan kurtulmanıza yetmeyecektir. Etkin bir emzirme, iyi uyku, düzenli ve dengeli beslenme, egzersiz, düzenli bir cinsel hayatla 6 ayda şişmanlığı yenebilirsiniz.

Emziren Annelere Diyet Nasıl Olmalı?

emziren annelerde diyet

Emziren annelerin diyet yapmasını kesinlikle önermiyoruz. Önerimiz doğru, dengeli beslenme ve egzersizdir. Bunu her anne doğumdan birkaç hafta sonra evde kendi başına başarabilir. Anne sütü bebek için en uygun ve en önemli besindir. Emzirme döneminde süt salgılanması; kadının normal gereksiniminden daha fazla enerji, protein ve mineral alması gerekmektedir. Bu yüzden kesinlikle katı diyetlerden uzak durulması gerekmektedir. Başarılı bir emzirme, dengeli beslenme ve düzenli eksersiz ile anne, 6 ayda normal kilosuna dönebilir. Dört aydan sonra anne katı olamamakla birlikte diyet programlarına başlayabilir. Bu aydan önce diyeti tavsiye etmiyoruz. Çünkü; doğumdan sonraki ilk aylar bebeğin uyku düzeninin oluşturulmaya çalışıldığı aylardır. Bu dönemi atlattıktan sonra anneler artık diyet programına başlaması uygun olacaktır. Bu aylarda annelerin günlük saat programına ve diyet listesine uyması bebekten dolayı oldukça güçtür. Özellikle bu dönemde saatleri düzenlemekte anneler zorlandığı için listeye bağlı kalamamaktadır. Bunun için başta bir listeye bağlı kalmasından çok sıvı alımı arttırılmalı ve süt, tahıl, sebze gruplara yer verilmesi konusunda özel gösterilmelidir. Uygulanan diyet programı ve emzirme aynı anda devam ettiğinden ayda 2 – 2,5 kg verilmesi gayet normaldir. Bu aylarda unutulmalıdır ki verilecek hedef kilodan çok anne sütünün azalmamasına özen gösterilmesidir.Doğumdan Sonra Hangi Besin Ne Kadar Tüketilmelidir?

Annenin günlük alması gereken kalori emzirme döneminde annenin bünyesine göre ve bebeğin günlük emdiği süt oranında değişkenlik gösterebilir. Genel olarak günlük 2000 bin kaloriyi bulabilmektedir. Emzirme ile de günlük 600-700 kalori harcanmaktadır. Örneğin; et ve et gruplarından 50 gr et 70 kalori, bir kâse tarhana çorbası 150 kalori, bir dilim ekmek 70 kalori, bir porsiyon meyve tabağı 50-60 kalori, bir porsiyon sebze 60-70 kalori, yarım kâse etli sebze yemeği 150 kalori bulunmaktadır.

Doğumdan Sonra Bol Sıvı Almanın Önemi

Doğumdan sonra bebek emzirilirken gebelik öncesi döneme göre daha fazla sıvı alınması çok önemlidir. Alınan su süt salgılanmasıyla, metabolik su ise artan yiyecek alımıyla artmaktadır. Süt miktarının değişmemesi ve artması için annenin sıvı alımını arttırması gerekmektedir. Günlük alınan sıvı miktarının ortalama 3000 mililitre olması gerekmektedir. Bu miktarı tutturulması için ya ölçülü su içilmeli ya da 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, taze sıkılmış meyve suyu, şerbet, limonata şekline önerilmektedir.DOĞRU BESLENEREK DOĞUM KİLOLARINIZDAN KURTULMANIN YOLLARI

 • Kalsiyum yönünden zengin süt, yoğurt ve peynir gibi besinleri belirtilen ölçüde düzenli olarak tüketilmelidir.
 • Özellikle bebek uyuduğu zamanlarda televizyon karşısına geçip cips, çekirdek, kek yerine koca bir bardak su ve meyve tercih etmelisiniz.
 • Emzirme döneminde bünyenizin zayıf ve iştahınız açık olacağından çikolata benzeri kalorisi yüksek, şeker oranı fazla besinlerden kaçınınız.
 • Vitaminleri yüksek yiyecekler diyetin olmazsa olmazlarındandır. Her gün mutlaka tüketilmelidir.
 • Gece yemek yemekten ve atıştırmalardan uzak durulmalıdır.
 • Her gün bir adet haşlanmış yumurta tüketilmelidir.
 • Her gün bir porsiyon etli sebze yemeği veya kuru bakliyat ( kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur, bezelye, barbunya vb.) yenilmelidir. Kuru bakliyatlarla birlikte portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan, gibi C vitamini yüksek yiyecekler ile birlikte tüketilmesi önerilmektedir.
 • Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Doğal yiyeceklerde yeterince alınamayan iyot, ancak iyotlu tuz ile anne sütü ile bebeğe geçecektir.
 • Kansızlığa sebep olduğundan çaydan mümkün olduğunca yemekle birlikte tüketilmesinden uzak durulmalıdır. Çay, öğün aralarında, açık ve limonla birlikte tüketilmesi gerekmektedir.
 • Pekmez kan yapıcıdır, şeker boş enerji kaynağıdır. Şeker yerine pekmez tüketilmesi kansızlığa karşı önlemlerin birisidir.
 • İçecek olarak; papatya çayı, ıhlamur, kuşburnu, nane, kekik, adaçayı gibi doğal bitki çayları tüketilmelidir.
 • Hazır meyve suları, gazoz, kola, fanta vb. gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.
 • Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerji yanında, demir ve kalsiyum gibi minareler yönünden zengin olduğundan tüketilmesi anne ve bebek sağlığı açısından tavsiye edilmektedir.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın