Dolar ve Euro Neye Göre Değişir?

yorumsuz
125 views

Ekonomik olarak iyi seviyede bir duruma gelindiği zaman dış etkenler karşısında ayakta durmak daha kolaydır. Bu çerçeveye bakılarak gelişimi sağlamak oldukça zor olsa da yapılmak istenen bir gerçektir. Dolar sürekli olarak yükselişte. Euro da yükselişi de her geçen dakika daha da artıyor. Dolar 6,28 TL gibi bir rakamı gördü ve rekorunu tazelemiş oldu. Euro da sürekli olarak rekor tazeliyor ve gün içerisinde 7,19 TL gibi inanılmaz bir rakama ulaştı. Etkenlere bağlı olarak birçok iç ve dış faktörlerden dolayı döviz önü alınamaz duruma geldi ve hızlı yükselişini sürdürmekte. Ekonomi bu noktada zor zamanlar geçirmekte. Yükseliş ile ilgili olarak müdahale olmadığı sürece yükselmeye de devam edecek gibi gözüküyor. Yükselişini sürdürse de kısa süre içerisinde elbette düşüşe geçecektir. Ekonomik faktörleri de göz önünde bulundurulduğunda geçici olan bu durum en kısa sürede sona erecektir.

dolar-ve-euro

DOLAR VE EURO NEDEN YÜKSELİYOR

Ekonomik faaliyetleri sağlama noktasında iç piyasada ihtiyaç duyulan döviz karşılığını almadığı zaman değer kazanmaktadır. Değer kazanmasına bağlı olarak da fiyatı artmaktadır. Ülkelerde ki döviz kurları ülkede bulunan dövizin miktarına bağlı olarak değişim sağlar. Bir ülke de gerektiği kadar doların bulunmaması ve vatandaşın ya da şirketlerin ihtiyacını karşılayamayacak seviyede ise o ülke de cari açık olduğunun göstergesidir. Cari açığın olması durumunda ise sürekli olarak dolarda ve euronun fiyatı artma eğiliminde olacaktır. İç piyasa denge sağlamada ve gerekli olan miktarı sunması durumunda karşılıklı olarak denge sağlanmış olur. Altın piyasası da yükselişe genel olarak etkisi altında kalmaktadır.

dolar

ÜLKEYE GİREN DOLAR MİKTARININ ETKİSİ

Etkileyicilik noktasında ülkeye giren dövizin ne kadar olduğu oldukça önemli rol oynamaktadır. Ülkeye döviz girebilmesi için 3 yol bulunmaktadır.

  • Yatırım yolu ile dövizin girişi sağlanır.
  • Turizm sayesinde yabancı turistlerin gelmesine bağlı olarak gerçekleşir.
  • İhracat yapılarak yurt dışına satılan mallardan gelen miktar ile mümkündür.

Bu 3 faktör eğer iyi durumda ise ve etkisi her zaman varsa ekonomi zorlanmaz. Döviz girişinin sağlayan bu durumların olması da etkilere bağlı olarak yükselmelerin olması pek mümkün olmamaktadır. Elbette tek etkenler bunlar değildir.SİYASİ GERİLİMLER ETKİSİ

Siyasi etkiler oldukça etkili sonuçlar doğurmaktadır. Ülkede oluşan siyasi gerilimler ülkede ki para piyasasına etkisi oldukça fazladır. Siyasi gerilim oluşması durumunda borsa da meydana gelecek düşüşler olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu tür durumların oluşması durumunda da döviz fiyatları ciddi anlamda artışların yaşanmasına sebep olmaktadır.

euro

DÖVİZ PİYASASINI ETKİLEYEN DİĞER FAKTÖRLER

  • Ülkede dolar talebini karşılama noktasında talep doların miktarında fazla olması durumunda yükseliş gerçekleşmektedir.
  • İthalatın fazla olması ve etkinin fazla olmasından dolayı yükselişte etkisi bulunmaktadır.
  • Siyasi sorunların bir anda ortaya çıkması ve bürokratik olarak krizler meydana gelmesi doların ve euronun yükselmesine neden olmaktadır.
  • Turizm ile ilgili olarak gelirde meydana gelen düşüş doların yükselmesinde etki etmektedir.
  • Dolar kurunun istikrarsız olmasında ki en büyük etkenlerden biriside ülkenin dışa bağımlı bir ekonomiye sahip olmasından kaynaklanmaktadır.
  • Doların yükselişi ile ilgili sorunların oluşmasında sanayi ürünlerinin ihraç edilememesi de bağlantılıdır.
  • Yatırımınlar oldukça etki bırakmaktadır. Yabancı yatırımcılar ülkeye gelmediğinde ve mevcut yatırımcı ülkeden çıkması da dolarda ki yükselişe etki eden faktörler arasındadır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın