Gelinlik Seçimi Ve Gelinlik Modelleri

1 yorum
111 views

Her gelin düğün gününde muhteşem gözükmek ister. Ama bu o kadarda kolay bir iş değil. Yüzlerce model seçip inceleyip, yine kafandaki gelinliği bulamamış olabilirsin. Mankende beğendiğin üzerine olmuyor, üzerine olan hoş durmuyor, duş duran bütçeni aşıyor. Ama düğün gününde prenses gibi bir gelin olmak istiyorsan ilk önce kendi vücudunu tanımalısın. Vücut tipini bilir ve öne çıkarman gereken bölgelere uygun seçim yaparsan kusursuz bir gelin olacaksınız. Vücut tipi, vücudumuzun şekil ve yapısıdır. Genel olarak vücut tipini açıklamaya çalışacağız ve sen kendi vücudunu aşağı yukarı belirleyeceksin. Vücut tiplerini dört ana başlıkta ele alacak olursak;

 

vücut tipi

 

Elma Vücut Tipi

Düz bir kalça, kalın bir bel, dolgun göğüslere ve muazzam bacaklara sahipseniz elma vücut tipi ölçüsüne uygunsunuz demektir.  Öne çıkaracağınız bölgeniz göğüsleriniz ve bacaklarınızdır. Size en çok V yaka gelinlikler ve yırtmaçlı modeller yakışacaktır. Elma vücut tipine en çok düz kesim gelinlikler ve A kesim gelinlik modelleri yakışmaktadır.

Armut Vücut Tipi

Küçük ya da normal göğüsler, ince bel, geniş kalçalar armut vücut tipi özelliklerine uyuyorsunuz demektir. Eğer armut vücut tipi ölçüsündeyseniz vurgulamanız yer kesinlikle incecik beliniz olmalı. Etek kesimi kesinlikle A kesim gelinlik modelidir. Prensler gibi olmak istiyorsanız prenses gelinlik modelini de tercih edebilirsiniz. Kalça ve omuzlar orantılı olması için kayık yakayı tercih etmelisiniz.

Kum Saati Vücut Tipi

Ölçüleri manken ölçüsü de diyebileceğimiz 90-60-90 teriminin vücut bulmuş halidir. Bu vücut şeklinin en güzel yanı bütün gelinlik modellerini rahatça taşıyabilmesidir. Mesela balık gelinlik modeli resmen bu vücut tipine göre yapılmış gibi duruyor. Bu yüzden kesinlikle bu modellere kaymanız sizi adeta bir periye döndürecektir.

Dikdörtgen Vücut Tipi

Dar kalça, geniş omuz ve normal ya da küçük göğüs ölçüleri dikdörtgen vücut tipinin en belirgin özelliğidir. En çok düz kesim gelinlik modelinin yakıştığı bu vücut tipinde omuz ve sırt dekolteni ve bacaklarını öne çıkarmalısınız.

GELİNLİK KESİM MODELLERİ

Gelinlik modelini seçerken pek çok tercih etmen gerekiyor. Gelinlik kesimleri, yaka tipleri, kol çeşitleri, kumaşlar konusunda seçim yaparken düğün mekânını, mevsimi, kişisel zevklerini ve vücut tipine uygun seçim yapmak gerekmektedir. Ama gelinlik modelinin belirleyicisi ve siluetini çizen etek kesimidir. Bu gelinlik kesim beğeniler ölçüsünde olsa da büyük oranda vücut tipine bağlı seçimdir. Gelinlik seçiminde en önemli olay kendi vücudunu tanımaktır. Eğer vücudunuzu tanır ve ona göre seçim yapıp öne çıkacak bölgeleri belirtiğimiz zaman muhteşem bir gelin olmak kaçınılmaz olacaktır.

A Kesimi Gelinlik

A kesimi gelinlik

Vücudun üst kısmını sararak bele kadar oturan ve belden sonra A harfi şeklinde yukardan aşağıya doğru genişleyen bir etek kesimidir. Tüm vücut ölçülerine yakışan bu model; armut, elma, dikdörtgen, kum saati, ters üçgen, çilek ve muz vücut tiplerine uyumludur. Minyon ve orta boyluların ve geniş kalçalı bayanların kurtarıcısıdır bu model. Risk almak istemeyen, gece boyu rahat etmek isteyen ve klasik sevenlerin kesimidir.

Prenses Etek Kesimi Gelinlik

prenses etek gelinlik

 

Omuzlardan bele kadar vücudu sımsıkı saran ve belden sonra kabaran gelinlik modelidir. A kesimin aksine belden sonra yavaş yavaş dökülmez, prenses elbisesi gibi kabarır ve bu kabarıklık yere kadar devam eder. Armut, ters üçgen, dikdörtgen ve kum saati vücut tiplerine sahip bayanlara uygun olan bu kesimin marifeti ince belli ve geniş kalçalıların belini ortaya çıkarırken kalçayı gizlemesidir.

Balık Ve Yarım Balık Gelinlikler

Balık model gelinlik

 

Kum saati vücut tipi gelinlerin hakkını vererek taşıdığı balık kesim gelinlikler iddialı gelin adaylarının kullandığı bir kesimdir.  Denizkızına benzer bir görünüm sunan bu kesimi düşünüyorsanız öncelikle vücudunuzu çok iyi tanımanız gerekmektedir. Kalça altına kadar sımsıkı gelip, kalçadan sonra genişleyerek inen yarım balık ve diz hizasına kadar sımsıkı inip dizden sonra dökülen tam balık, doğru vücut tipiyle buluştuğunda prenses kesimden bile daha gösterişlidir. Yarım balık tam balığa göre göre daha hareket alanı daha geniş olduğundan daha rahat bir gelinliktir. Balık kesim modelini taşıyabilmenin kuralı bacak boyunun beden boyuna göre 3 te 1 oranında daha uzun olmasıdır.

Düz Kesim Gelinlikler

düz kesim gelinlik

 

Gelinlik modelinden çok elbiseyi andıran bu model sadeliğin, şıklığın, zarafetin, inceliğin sembolüdür. Yukardan aşağıya bir kabarıklık olmadan dümdüz dökülen bu kesimde kısa ya da uzun boylu olabilirsiniz fakat zarif ince bir vücuda sahip olmanız olmazsa olmazıdır. Kum saati ya da dikdörtgen vücut tipine sahip adaylar bu modeli tercih edebilir.

Empire / Robadan

Empire Robadan gelinlik

Empire State binasını andıran bu modelde etek kesimi Empire State binasına benzetip bu ismi koymuşlardır. Bizde buna robadan denir. Etek belden değil göğüs altından dökülmeye başlar ve gelinlik vücudun üst kısmını sımsıkı sarmaz ve belden oturtma yapılmaz. Göğsün hemen altından etek dökülmeye başlar ve yere kadar uzanır. Kısa boylu ya da bacakları gövdesinden kısa gelin adaylarını daha uzun göstermek amacıyla tasarlanmıştır.

GELİNLİK ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

gelinlik seçimi

 Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçmek

Vücut ölçüleriniz sizin güzel alımlı gözükmeniz için tabikide önemlidir. Fakat güzel bir gelin olmak için manken gibi ölçüleriniz olması şart değil. Sadece vücut tipinizi bilin ve ona uygun gelinlik modeli seçiniz. Bunu yapmak inan çok kolay. Zaten dört ana vücut tipi var.

Gelinlik Alırken Yapılan Hatalar

  • Gelinlik alışverişini son aylara bırakmak,
  • Gelinliğin üst kısmına fazla özen göstermemek,
  • Gelinlik seçiminde dar veya tam vücuda göre gelinlik seçmek,
  • Gelinlik alışverişine kalabalık gitmek,
  • Vücut tipine uygun olamayan gelinlik modeline yönelmek,
  • Fazla gelinlik modeli denemeden ya da aradığım bu demeden gelinlik almaya karar vermek,
  • Düğün konsepti ve mekânına uygun gelinlik seçememek,
  • Bütçeyi aşan gelinlik modelleriyle fazla zaman harcamak
  • Aksesuar ve iç çamaşırı konularını atlamak veya fazla zaman harcamamak.

 

Hazır Gelinlik mi Özel Dikim mi?

Bu seçimi yaparken düğün vaktine ne kadar zaman kaldığı önemlidir. Düğüne az bir zaman kaldıysa özel dikimden uzak durmanız sizin için önemlidir. Vücudunuza uygun bir gelinlik modeli seçip birkaç provada gelinliğinize kavuşabilirsiniz. Bütün gelinlikçileri gezip ve hala aradığın modeli bulamadıysan ve düğününüze yeterli zaman varsa o zaman hayalinizdeki gelinlik modelini diktirmelisiniz.

Mevsime Göre Gelinlik Modeli Seçmek

Düğün yapacağınız mevsim seçeceğin gelinlik modelini de etkileyecektir. Doğanın büründüğü renklere uyumlu bir model seçmelisiniz. Baharda düğün yapacaksanız cıvıl cıvıl, uçuş uçuş etekli, ince kumaşlı çiçekli desenli bir model seçmelisiniz. Yaz ayların da ise tüllerin daha yoğun kullanıldığı dekolteli gelinlikler seçebilirsiniz. Kış aylarında düğün yapacaksanız, taşların daha yoğun kullanıldığı, saten kumaşlı ve gösterişli modeller tercih etmelisiniz. Sonbahar aylarında düğün yapmayı düşünüyorsanız dantelli detaylara ağırlık verilen beyazın kırık tonlarını tercih edebilirsiniz.

Düğün Mekânı ve Konseptine Göre Gelinlik Seçimi

Gelinliğin modeli, tarzı, kumaşı, düğün mekânı ve düğün konseptine uyumlu olmalıdır. Mesela tarihi bir düğün mekânının da evlenecekseniz, dantel detayı fazla olan bir gelinlik tercih etmelisiniz. Şık bir düğün salonunda evlenecekseniz, uzun kuyruklu prenses kesim gösterişli bir gelinlik tercih etmelisiniz. Kır düğünü yapmayı düşünüyorsanız, tül ve şifon kumaşlarla hazırlanan hafif tiril tiril dökülen düz kesim bir model sizi çok şık gösterecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Gelinlik Seçimi Ve Gelinlik Modelleri (1 Yorum)