Güneş Kreminin Faydaları ve Zararları

yorumsuz
78 views

Güneş Kremi ve Önemi

Cilt kanseri riski gün geçtikçe  artmaktadır. Güneş kremleri, vücudunuzu güneşin zararlı ışınlarından koruyarak cilt kanserini riskini azaltmaktadır. Ayrıca cildinizin erken yaşlanmasını önlemekte ve  her yaşta canlı ve güzel bir cildiniz olmasına yardımcı olmaktadır.

Güneş Kremleri Erken Yaşlanmayı Önler

Güneş kremleri cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyarak erken yaşlanmayı önler.  Yaklaşık beş yıl süren araştırmalara göre güneş kremi kullanan kişiler kullanmayanlara göre %24 daha az yaşlandıklarını göstermiştir.

Güneş Kremleri Cilt Kanserine Karşı Koruyucudur

            Güneş koruyucu kremler cildinizi güneşin UV ışınlarından korur. UVB ve UVA olarak bilinen iki UV ışını vardır ve bu ışınların kanser yapma riski yüksektir.  Cilt renginiz ne olursa olsun güneş koruyucu kremler yılın her ayında kullanılmalıdır. Güneş kremleri sizi kansere karşı koruduğu gibi cildinizde güneş lekeleri oluşmamasına yardımcı olacaktır.

Güneş Yanıklarına karşı koruyucudur

                 UV ışınını uzun süre maruz kalındığı zaman cildimizde kızarıklık, şişlik, su toplama, yanma, soyulma gibi birçok cilt sorunlarına neden olmakta ve canınızın aşırı yanmasına sebep olacaktır. Güneş yanığı bronzlaşmak için güneşin altında uzun süre kalınması ile meydana gelir. Özellikle cildiniz su toplamaya başladıktan sonra kanser riski artacaktır. Güneş kremi kullanmak güneşin zararlı etkilerinden sizi koruyacaktır.

Güneş Kremi Ne Zaman Kullanılmalı?

             15 dakikadan fazla güneş ışınında kalan herkes evden çıkmadan 15-30 dakika önce vücudunuzun güneşe maruz kalan her yerine uygulanmalıdır. Bulutlu havalarda bile güneş kremi kullanımı sağlık açısından çok önemlidir.

Güneş Koruyucu Krem

Bebeklerde Güneş Kreminin Önemi

               Bebeklerin cildi yetişkinlere göre çok daha narin olduğundan bebeklerinizin cildine uygun güneş kremi kullanılması çok önemlidir. D vitamini açısından bebeklerin günlük güneş ışınlarına ihtiyacı çok fazladır fakat UV ışınlarının zararlı etkisinden bebeklerinizin cildini bebek güneş kremleri ile korumalısınız. Tatillerde özellikle plajlarda su radyasyonu arttıracağından güneş kremi yenilemesine dikkat edilmelidir.

Güneş Koruyucu Kremlerin Zararları

             Bildiğiniz gibi D vitamini alınmasının en önemli kaynağı güneştir. Özellikle yüksek koruyucu kremler kullanmanın bazı riskleri vardır. Güneş kremi kullanımı D vitamini alımını azaltacağından özellikle D vitamini eksik kişiler ve bebeklerde güneş kremi kullanırken koruma faktörünü dikkatli seçmelisiniz. Çünkü güneş koruma faktörü (SPF) 30 olan bir güneş koruyucu, vücudun D vitamini sentez yeteneğini %95 oranında azaltabilir. Ayrıca güneş kremleri aşırı kullanılması alerjik sorunlar meydana getirebilecegi gibi bazı cilt hastalıklarına sebep olmaktadır. Güneş ışınlarını yaydığı zararlı ışınlarla cilt kanserinden korunmaya çalışırken aşırı güneş koruma faktörü olan kremler ölümcül cilt kanserine sebep olmaktadır. Güneşin kızgın olduğu zamanlarda gölgede durmak ön önemli zararlı güneş ışınları korunma yöntemidir. Sağlık ve tatil kategorilerindeki diğer yazılarımızın için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın