Kapalı Halde Elektrik Harcayan Cihazlar

yorumsuz
93 views

Dünya da ve ülkemizde her geçen gün git gide enerji tüketimi artmaktadır. Böyle bir durum karşısında harcanan enerji karşısında yüksek bedeller ödenmektedir. Evde elektrik tüketmeyen bir birey neredeyse yok denecek kadar azdır. Tüketim esnasında sürekli prizde takılı vaziyette bırakılan alet ve cihazlar kullanılmadığı halde enerji harcaması yapmaktadır. Harcamış olduğu enerji çok düşük dahi olsa da total olarak hesaplandığında yüksek sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Telefon adaptörü şarj etmese dahi enerji akımı olduğundan dolayı tüketim olmaktadır. Birçok kişinin sorduğu sorular başında yer alan üçlü priz boşta kaldığı zaman ya da kullanılmayan bölümleri enerji harcaması yapar mı gibi sorudur. Tüm bölmeleri boşta da olsa prize bağlı herhangi bir cihaz olmadığı için enerji harcaması yapmamaktadır.

elektrik

FATURALARIN YÜKSELMEMESİ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Hayat şartlarının gün geçtikçe zorlaştığı bu günlerde bir de yüksek fatura can sıkmaya başlamış durumdadır. Bundan dolayı fazladan ücret ödememek için dikkat edilmesi gereken kurallara uymak çok önemlidir. Birçok kişinin yanlış bildiği gerçeklerden arasında boşta olan ve kullanılmayan cihazlar enerji harcamaz gibi bir düşünceye sahip olmasıdır. Prize takılı her cihaz enerji harcaması yapmaktadır. Televizyon kumandası ile kapatıldığı halde bile enerji harcamadığı düşünülmesi hata yapıldığın göstergeleri arasındadır. Ekran çalışmasa da tüketim çok az da olsa elektrik harcamaya devam etmektedir. Kullanılmıyor bir şey olmaz diye bir kanı doğru bir kanı olmamaktadır. Prizde takılı cihazlar düşük enerji harcadıkları sürece cihazların ömrü zaman içerisinde azalmalar meydana gelmektedir.

FİŞİNİ ÇEKMEYİ DÜŞÜNÜLMEYEN CİHAZLAR
Enerjinin günümüzde çok önemli olduğu, dikkatsiz kullanım ve umursamaz davranışlar hat safhaya ulaşmaktadır. Prizden çekmeyi düşünmediğiniz cihazlar düşünüldüğü zaman sık sık kullanılan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, çay ve kahve makineleri gibi cihazlar yer almaktadır. Birçok kişi bu tür cihazları evlerine aldıktan sonra evini taşıyacağı güne kadar neredeyse hiç fişini çekmemektedir. Nasıl olsa kapalı vaziyette olduğu düşünüldüğünden elektrik harcaması yapacağı hiç kimsenin aklına gelmemektedir. Fakat aylara ve yıllara göre hesaplandığında hiç de azımsanmayacak bir tutar ortaya çıkmaktadır. Magazin kategorisinde yer alan diğer yazılarımız için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın