Kilo Verme ve Yağ Yakımı Sağlamanın Yolları

1 yorum
161 views

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak ve yaşam kalitesini artırma noktasında sürekli olarak fazla kilolardan kurtulmanın her zaman bir yolunu bulma arayışında olunmuştur. Kilo problemi olan kişiler bazı zamanlarda diyetler yaparak zayıflamayı başarsa da diyetlerin sayesinde verilen kilolar tekrardan alınarak kiloyla ilgili problemlerin yaşanması ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda neler yapılması gerektiği ile ilgili nasıl bir yol izlenmesi gerektiği çok önemlidir. Öncelikli olarak yaşama ve beslenme biçimini değiştirmek şarttır. Bir anda radikal değişiklikler yapıp, bir anda zorlanarak veya bunaltarak değil de yavaş yavaş ve küçük değişiklikler yapılarak beslenme biçimi ve yaşama tarzı değiştirilebilir. Elbette diyet yapılarak fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Ama önemli olan kaybedilen kiloların geri alınmaması için alınacak tedbirler ile kilo alımından korunmak gerekir. Herbalife kullanılarak da kiloların kontrolünü sağlamak mümkündür.

kilo-vermek

YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRMA PRENSİPLERİ

Vücutta ki yağ yakımı hızlandırmanın temel prensibi metabolizmayı hızlandırmaktır. Metabolizma hızını arttırmanın en temel yolu ise kardiyodan ve beslenmeden geçmektedir. Hedef öncelikli olarak kilo vermek ve yağın yakılmasını sağlamaksa eğer öncelikli olarak kalori açığı oluşacak şekilde beslenmenin düzenli olması gerekir. Gün içerisinde alınan kalori miktarının gün içerisinde yakılmış olan kalori miktarından az olmasına kalori açığı denilmektedir. Vücutta kalori açığının oluşması sonucunda vücut bu açığı telafi etmek için vücutta bulunan yağları ve kasları yıkama uğratmaktadır. Bu noktada öncelikli olarak yağ kaybını üst seviyede tutup kas kaybının da daha az olması yönünde olmalıdır. Bunu için kalori açığının oluşacağı şekilde beslenirken, kas kütlesinden vermemek için ağırlık antrenmanları mutlaka rutin bir şekilde yapılmalıdır. Kas kaybına uğramadan kilo vermek veya yağı yakmak için bazı alışkanlıklar edinilmelidir. Bu alışkanlıkları sıralayacak olursak;Bol Su Tüketin

Su içmek hem temel kaynaktır hem de sağlığın kaynağıdır. Vücudun büyük bir kısmı su ile kaplıdır. Su metabolizmayı hızlandırır ve vücutta bulunan toksinlerin idrar yolu ile atılmasını sağlar. Yağ yakımı noktasında hızlandırma etkisi büyüktür.

Öğün Atlamayın

Kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Öğün atlayarak metabolizmayı hızlandırmak yerine yavaşlamasına sebep olursunuz. Uzun süreli az yemek yerine sık sık ve küçük öğünler yemeyi tercih etmelisiniz. Bu şekilde sindirim sistemi devamlı olarak çalışılması sağlanmış olmaktadır. Sürekli olarak çalıştığı içinde metabolizma hızı da yükselmektedir. Bu durum vücutta yağ yakımı sağlamaya yardımcı olacaktır.

Protein Yönüyle Zengin Gıdalarla Beslenin

Besinlerin sindirme, emilim ve metabolizma edilmesi sırasında harcadığı enerjiye besinin termik etkisi denir. Besin açısından zengin ve yüksek proteinli beslenmek yağ yakmada etkisi olması nedeniyle termik etkisinin yüksek olmasıdır.

Kahve Tüketin

Şekersiz bir Türk kahvesi içmek yağın yakılması noktasında %30 kadar hızlanmasını ve kilo vermeyi sağlamaktadır. Kafein metabolizmayı hızlandırdığı gibi antioksidan görevini de yapmaktadır.

Şeker ve Tatlandırıcılardan Uzak Durun

Şekerli yiyeceklerin vücuda alınması sonucunda kan şekeri değeri yükselir ve vücut insülin salgılar. İnsülin şekerin hücre içerisine gidip enerjiye dönüşmesinde oldukça etkili bir hormondur. Vücudun ihtiyacı olmayan bir enerji yağ dokusunda depolanır.

Yemekleri Yavaş Yiyin

Besinleri hızlı tüketmek daha çok yemek yenmesine sebep olmaktadır. Yenilen besinini beyine ulaşıp tokluk hissi vermesi yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir. Yavaş ve iyice çiğneyerek yemek kilo vermede yardımcı olabilecek bir etkendir.

Etiketleri Okuyun

Bir şeyler yemeden önce mutlaka kalori miktarı okunarak tüketilmelidir. Bu şekilde kontrol sağlamak daha kolay olmaktadır.

Lifli Gıdalar Tüketin

Lif içeren yani posalı besinler tüketmek uzun süreli olarak tokluk hissi verdiği için sindirim sistemine yardımcı olmaktadır.

yumurta
Yumurta Yiyin

Proteini yönünden zengin ve kalorisi düşük olan yumurta tüketilmesi sonucu tok tutma özelliğine sahiptir. Bu özellikten dolayı az kalorinin vücuda girmesinden dolayı vücutta ki yağ oranının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Porsiyonlarınızı Küçültün

Yağ yakımı artırılmak isteniyorsa her öğünde tüketilen porsiyon miktarı önemli olmaktadır. Küçük tabaklarda yemek yemeyi tercih etmelisiniz. Böylelikle az yemek yenileceği için daha az kalori alınması sağlanmış olacaktır.

Daha Fazla Hareket Edin

Spor yapmaya zaman ayıramıyorsanız gün içerisinde daha fazla hareketli olmaya çaba göstermelisiniz. İşe yürüyerek gitmek, asansör yerine merdiven kullanmak, arabayı uzak bir yere park edip yürümek gibi basit yollar tercih ederek daha fazla kalori harcanmasını sağlayabilirsiniz.

Beslenme biçiminde değişiklikler yapıldığı gibi kalıcı bir yap yakımı gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka antrenman yapmanız gerekir. Antrenman yaparak birçok etkiyi de sağlamış olursunuz. Bu antrenman türlerinden birisi olan kardiyo oldukça etkili sonuçları almanıza yardımcı olacaktır.

KARDİYO

Kelime anlamı kalp ve kan damarları ile birlikte vücudun dolaşım sisteminin ifade edilmesi noktasında kardiyovasküler kelimesinin kısaltması anlamındadır. Birçok yönüyle faydası bulunan kardiyo hareketleri ile güçlü bir kalbe, dayanıklı bir vücuda ve düşük stres oluşumuna fayda sağlamaktadır. Bu hareketleri genel olarak kalori harcama, yağ yakımı ve zayıflama amacıyla yapılmaktadır. Kalp ritminin yükselmesi ve nefes alış verişlerin hızlanması durumunda kardiyo egzersizi yapılmaktadır. Sistematik olarak yağ yakmayı amaçlanıyor ise bunu iki temel egzersiz ile yapmak mümkündür. Bu egzersizlerden birisi hafif tempo düzeyli (LISS) ve yüksek tempo aralıklı (HIIT) olarak adlandırılmaktadır. Bu egzersizlerin sağlamış olduğu etkilere göre ayarlamak mümkündür.

HIIT Kardiyo yüksek ve aralıklı hareketleri aralıklı bir şekilde yapılması anlamındadır. Örnek verecek olursak 30 saniye depar atıldıktan sonra 60 saniye hafif tempoda koşu, sonrasında tekrar depar atarak koşmak ve hafif tempo koşmak şeklinde yaklaşık olarak 20 – 25 dakika da tamamlanan bir egzersiz türüdür. Bu antrenmanda ki kal ritmi, maksimum kalp atışının yaklaşık olarak %85 civarında yer almaktadır. LISS kardiyo ise maksimum seviyede ki kalp atış %65 civarında seyretmektedir. Tempo sabit tutulması ile devam eden ve yaklaşık olarak 45 -60 dakika arasında süren bir antrenman türüdür. Buna en güzel örnek ise temposu yüksek bir koşu ya da bisiklet sürmektir.LISS Kardiyo

Çok fazla yormayan LISS kardiyo egzersizi düzgün bir ağırlık çalışmasını takip ediyor ise büyük olasılıkla kaslarda yenileme zaman içerisinde olacaktır. Bu tarz kardiyo egzersizleri kaslarda yıpranmalara sebep olmamaktadır. Yıpranma dışında kasların gelişimine de destek olabilecek türdedir. Dinlendirici ve stres atabilmeyi sağlama özelliğine sahip olan antrenman türüdür. Sıkıcı bir çalışma olduğu söylese de bunu sabırla yapmak ve yaparken de müzik eşliğinde gerçekleştirmek oldukça eğlenceli olacaktır. Bu egzersizleri yaparken kısa süreli olarak yaparsanız harcayacağınız kalori düşük olacaktır. Verimli bir sonuç elde etmek için 40 – 50 dakika gibi bir süre aralığında antrenman yapmanız daha iyi sonuç verecektir.

HIIT Kardiyo

Kısa sürede kalori harcanmasına destek sağlayan egzersiz türü olarak dikkat çekmektedir. Metabolizmayı hızlandırması yönüyle de etkisi daha fazladır. İyi bir şekilde yapılacak olan HIIT kardiyo ile 15 dakika gibi bir sürede yüksek oranda kalorinin yakılması mümkündür. Yapılacak olan antrenman da örnek olarak yüzme yapıyorsanız hızı ayarlayarak kendinizi daha sistematik ve etkin bir şekilde sonuç almada yönetmiş olursunuz. 15 – 20 dakika boyunca sürekli olarak hareketli olmak herkesin yapabileceği bir iş olmadığı için oldukça dayanıklılık istemektedir. Belli bir zaman sonra HIIT kardiyo antrenmanına ayak uydurmanız mümkün olacaktır. Yüksek oranda yağ yakmak da mümkün olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kilo Verme ve Yağ Yakımı Sağlamanın Yolları (1 Yorum)