Moda Nedir? Modayı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

yorumsuz
167 views

Hepimizin kendine özgü bir tarzı yani kendi modası bulunmaktadır; fakat değişik olmak için ister istemez moda değişimlerini takip eder destekleriz. Soyut bir kavram olan moda, tüketilmeye odaklı bir değişimdir. Moda, esasında yaşamın ta kendisidir. Hayatımızın merkezindedir. Halılardan gözlüklere, evimizdeki teknolojik aletlerden gittiğiniz alışveriş merkezlerine kadar her şey bulunan veya geçmiş bir modanın belirtisidir. Genel anlamda bir “tüketme anlayışı” olarak da anlatılabilir. Yani kimi, neyi, nasıl tüketmek gerektiğini anlatan “görünmeyen” kurallardır. Esasında fazla da aldırış edilmemesi gereken moda, herkes için özeldir yani kişiye göre değişen, değişmesi gereken bir kavramdır. Anlayacağınız herkesin modası, kendi tarzıdır! Beslenmek, ısınmak, korunmak, yaşamak ve uyumak için modaya ihtiyacımız yoktur; fakat değişik olmak için her türlü değişime ayak uydururuz! Ünlü şair roman yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar, modayı fazlaca güzel açıklamış; “Moda sandığımız birçok şeyin hayatın kendi bünyesinden geldiği anlaşılır.”

moda-nedir

Moda, bir topluluğun bazı zaman dilimlerinde ortaya çıkardığı giyim, takı, aksesuar vb. stilleri ifade edebilir; genel hareketler, edebiyat, mimari, sanat ve yemek gibi çoğu konuyu da kapsar. Bir süredir aktif olan toplumsal bir ikon da genel olarak “moda” olarak anlatılır. Modanın yalnızca kıyafet demek değildir. Makyajında, çantanında, aksesuarlarında modası vardır. Sinema, müzik, edebiyat, sanat, tiyatro ve alışveriş gibi nice eylem ve faaliyet de modadır veya değişimlerden hayat bulur. Geçmişte belirli giyim stilleri “moda” olarak belirtilmiş. Aklımızda yalnızca “giyim stili” olarak anımsanan modadır. Yüksek sosyetenin ve burjuva tarafının giyim ikonlarını yansıtan değişimler olarak biliniyor.

Modada esas hedef, giysilerin ya da aksesuarların gerekli olması değil, değişik olmasıdır. Moda, insanın günlük yaşamında kullandığı giysiler ve farklı ürünlerde belirginleştirmesi ve devamlı bir eğilimdir. Moda trendleri, kadınsal veya eril olsa da, bazı akımlar hem kadın hem de erkeğe seslenmektedir; yani androjeniktir. Giysiler, kişileri hava koşullarından korur. Vücudun kamuflajıdır. Diğer insanlardan ayırt edilmesine ilişkin büyük rol oynar. Hislerini ifade eden nesnelerdir. Karakter ve estetik sel özelliklerin anahtarıdır. Ve bu genel anlamda “modadır” olarak tanımlanır.

moda-etkileri

MODAYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

 Medya

Medya, modayı etkileyen önemli bir etkendir. Modanın büyük bir çoğunluğu moda gazeteciliğidir. Sosyal medya, televizyon, gazete, dergiler, bloglar, modaya bağlı siteler, yönergeler ve konuşmalar son zamanlardaki modada ki seçimlerinde çok büyük bir işlevde bulunmaktadır. Örnek olarak, Youtube videoları, akımları ve modanın ipuçlarını yaygınlaştırmak adına kullanılmaktadır. 20. yüzyılın başlarında, moda dergileri birçok modada tasarımlarının fotoğraflarını yayımlamaya başladı ve modanın trendlerinde büyük gelişmelere adım atıldı. 1912-1925 yılları aralığında Fransız gazeteci olarak bilinen Lucien Vogel tarafından yayımlanan “La Gazette du Bon Ton’ dergisi, bu açıdan bilinen tanınan ünlü bir dergidir.

Teknoloji

Teknolojik trendler ve öncelikli görsel sanatlar, modanın seçimlerinde etkilidir. Örnek olarak bir dizide başrol oynayan kadın oyuncunun değişik saç stilleri, genç kadınlar arasında hemen trend olabilir. Ya da bir müzik grubunun trendleri, aksesuarlara ve kıyafetlere direk bulaşabilir.. Genel anlamda videolar, modaya dair endüstrisinin geliştirilmesinde çok yararlı olmuştur. Sadece modanın endüstrisini direk yansıtan TV şovları değil, aynı anda moda sahnelerini de ortaya koyan filmlerin, faaliyetlerin ve albüm kliplerinin yanı sıra özellikli markaların reklamlarında da modada trendlerinin yayılmasında büyük rol oynar.

Ekonomi

Hayatımızda modanın, her mecrada karşımıza çıkıyor. Giysiler için bulunan tanımlar, başla eşyalara veya kültürel, sanatsal, dini seçimlere de uyarlanması mümkündür. Kitaplar bile trend olabilir, kültürel bir etkinlik de. Ekonomik faktörler, trendleri önemli derecede etkiler. Tüm ülkelerde genel ekonomik durum, savaşlar, baskılar ve yoksulluk insanların trend seçimlerinde dikkate aldıkları durumlardır. Savaş zamanlarında daha “kanaatkâr” yaşamak için daha uygun ve az ham madde tüketilmiş giysiler tercih etmek zorunda kalınır.

Ekonomik değişimlere uygun kıyafetlerde tüketilen kumaşların ölçüsü ve değeri artar, gösteriş ön plana çıkar. Bu da “modanın savurması” diye tanımlanır. Devamlı bir devinim şeklinde olan trend, genel anlamda geçmiş trendlerin baştan yorumlanması olarak önümüze çıkar. Anlayacağınız yeni ve tamamıyla özel modanın trendleri, çok az görülür. Moda, ürünlerde tüketilen malzeme veya materyallerin fiyatlarından da direk etkilenir. Mesela, ipek fiyatlarındaki yükseliş, ipekten üretilmiş eşyalarda daha az ipek tüketilmesine yol açar. Veya ipekli eşyaların talebini azaltır. Bu da ipek ürünlerin modada olmasına engel olur. Moda kategorisinde yer alan diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın