Sağlıklı Uyanmak İçin Yapılması Gerekenler

yorumsuz
114 views

Birçok insanın sabah uyandıklarında dinç kalkamadıkları ve bu durumdan dolayı enerjinin düşük seviyelerde olduğu bir güne uyandıklarını belirtmekteler. Bu durumun sebeplerinden birisi uykunun kaliteli olmaması ve uyku süresindeki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Farklı sebeplere bağlı olan durumlar olsa da ana sebepler arasında bu ikisi yer almaktadır. Elbette kaliteli uykuyu etkileyen birçok etkenler yer almaktadır. Bu etkenlerden kurtularak oldukça kaliteli uyku elde edilebilmektedir. Gün doğmadan yataktan çıkan erkenciler oldukça dikkat çekiyor. İnsanların büyük bir çoğunluğu psikolojik ve biyolojik olarak bu duruma uyum sağlaması oldukça zor bir durumdur. Elbette bunu başarmak imkansız değil. Başarabilme adına çaba sarf edildiği zaman insanın başaramayacağı şey yoktur. Bu erkenciler erken işe gelerek patronun gözüne girme düşüncesine sahip olanlar olabilir. Uyku birçok zaman sıkıntılı olsa zihnin ve bedenin dinlenmesi adına oldukça önemlidir. Erkenden uyananlar yani karanlıkta uyanan kişiler tercih olduğu için değil genel olarak zorunluluktan kaynaklanmaktadır. Bu noktada sizde erken uyanmanız gereken bir durum varsa birçok konuda etkili olabilir.

saglikli-uyku

SAĞLIKLI VE DİNÇ UYANMANIN YOLLARI

Her açıdan avantajlı olan ve günü yüksek enerjili geçirebilme adına güzel bir şekilde uyku çekip dinç bir şekilde erken uyanmak oldukça etkili sonuçları da beraberinde getirmektedir. İnsanların uyku ile ilgili birçok sorunu değerlendirmesi noktasında dış ve iç etkenler oldukça etki etmektedir. Bu etkilerden kurtulmak birçok faydayı da beraberinde getirmek mümkün olmaktadır. Günün ilk saatlerinde ki güzel zamanı en iyi şekilde getirmesi açısından bu şekilde bir yol izlenmesi daha güzel olmaktadır. Gerek uygulama noktasında gerek yaşamın kalitesi noktasında yapmış olduğu etkileri gözlemlemek sağlık açısından çok fazla etki bırakmaktadır. Sağlıklı uyanma noktasında tüketilen gıdalarda etkili olmaktadır. Herbalife ürünlerinden olan ve öğün yerine geçen gıdaları tüketmekte dinç olma noktasında oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Bu noktada uygulanacak yöntemleri sizlerle paylaşacağız. Düşüncelerinize İyi Şeyler Ekleyin

Sabah uyandıktan sonra günün nasıl geçeceği ile ilgili olarak pozitif düşüncelere sahip olabilmek çok etkilidir. İyi şeyleri düşünmek mutlu olma adına çok iyi etkiler bırakmaktadır. Düşünceler insanların hayat ile ilgili olumlu yönde gelişmeler sağlamaktadır. Düşüncelerin insan hayatına katmış olduğu değerleri düşünerek hareket etmek çok önemlidir. Düşünce sayesinde daha güzel bir yaşama yelken açılabileceği unutulmamalıdır.

Alarm Ertelemeyin

Sabahları alarm çalması ile birlikte en çok yapılan hatalardan birisi alarm ertelemesidir. Uyumak için daha zamanın olduğu düşüncesine kapılmasından dolayı yapılan bu eylem yanlış bir eylemdir. Çünkü öyle bir zaman yok. Uzmanların bu konu ile ilgili olarak yapmış oldukları araştırmalarda uyku ertelemesi yapmak başka bir uyku dönemine girilmesine sebep olmaktadır. Uyku mahmurluğuna sebep olacak bu durumdan kaçınmak çok önemlidir. Günün ilerleyen saatlerinde bu durumu sizi etkileyecektir. Kendinizi koşullama yaparsanız ve sabah alarmı ertelemeyeceğim ve alarm çaldığı an yataktan kalkacağım şeklinde olursa alarmın çalmasıyla birlikte bir anda güne uyanmış olursunuz.

Yatmadan Önce Odayı Karartın

Dijital teknoloji kullanımı uykuya dalma noktasında ve uyku kalitesine karşı olumsuz etkisinden dolayı uyumadan önce mutlaka dijital cihazlardan uzak kalınmalıdır. Yaymış olduğu mavi ışıktan dolayı uyku hormonu melatonin salınım yapmasını engelliyor ve uykuya dalış bir türlü gerçekleşmemektedir. Yatağa girmeden önce tüm ışıklar söndürülmeli ve teknolojik aletler kapatılmalıdır. Bu uygulamayı her gece yatmadan 10 dakika önce yapmak daha iyidir.

sabah

Sabah Kalkar Kalkmaz Hareket Etmeli

Sabahları kalktığınızda günlük antrenmanınızı gerçekleştirin. Germe hareketleri yaparak kan akışını artırma açısından uygulamak oldukça etkili bir yöntemdir. Bu durum fazla kilolarınız olması durumunda fazla olan kilolardan kurtulma adına da oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar neticesinde sabah kalktıktan sonra yapılan egzersizler kilo vermede ve enerjik hissetme de oldukça etkili olduğu söylenmektedir.

Uyanır Uyanmaz Su İçilmelidir

Gece uyku esnasında nefes alıp vermede vücut yavaş yavaş da olsa su kaybı yaşar. Susuzluk olması da etki açısından bakıldığı zaman miskinliğe ve odaklanma da zorlanmaya sebep olmaktadır. Bu durumlardan dolayı başucunda su bulundurulmalı ve uykudan uyanılır uyanmaz hemen içilmesi gün içerisinde sıkıntıları yaşamama adına etkili olacaktır. Böyle bir etkiyi yaşama adına bu durumu alışkanlık haline getirmek de oldukça önemlidir.

Açık Havaya Çıkın

Sabahları kalktığınız zaman kıyafetleriniz akşamdan hazır halde bulunmalıdır. Bu şekilde evde geçecek zaman daha da kısalacaktır. Etkili bir şekilde günü yaşama ve kendinize daha iyi gelebilme adına açık havaya çıkmak çok önemlidir. Eğer içeri de geçireceğiniz zaman uzun ise odanın güneş alan kısmında giyinmek oldukça faydalı olacak bir durumdur. Bu fayda sağlama noktasında karanlık ortamda giyinmek halen gece olduğu gibi etkileri bırakmaktadır.

uyku

Meditasyon Yapmanın Etkisi

Sabahın ilk saatlerinde uyandığınız zaman meditasyon yapmanız çok etkili sonuçlar verecektir. Bu noktada sabahları uyandıkları zaman meditasyon yapan insanların uykusuzluğa bağlı olarak gerçekleşen dikkat eksikliğinden kurtulduklarını belirtiyor. Bu etki sayesinde hem gün daha iyi geçmekte hem de sağlamış oldu etki ile iş hayatında hata yapma ihtimali de az seviyelere düşmektedir.

Bir Şeyler Yazarak Güne Başlayın

Düşünceleri, amaçları ve iyi hissedilen şeyleri yazmak güne başlangıçta daha mutlu bir his yaşamaya ve odaklanma açısından da daha etkili bir seviyeye gelmede etkisi bulunmaktadır. Böyle bir durumu yaşamak daha fazla fayda sağlamaktadır.Kendinize Rutin Bir Gelişim Sağlayın

Kendinizi bir rutine bağlamak ve bunu alışkanlık haline getirmek sabahları yapacaklarınızı olumlu yönde kolaylık sağlayacaktır. Bilim insanlarının bir kısmı iradenin sınırlarını işaret ederek günün erken saatlerinde başlayan bir olgu ile ilgili olarak karar verilmeye başlanması ilerleyen saatlerde konsantrasyon sorunu yaşanmasına da neden olabilecektir. Beden sabahın erken saatlerinde kendini rutine ayarlaması sayesinde birçok yetiyi koruma noktasında etki sağlayarak gün içi gelişimde olumlu etkileri ile sizi daha rahat bir şekilde tutacaktır.

Beceri İsteyen Şeyler Yapmaya Çalışın

Üretkenlik noktasında en etkili zamanın genel olarak uyandıktan sonra iki saat içerisinde daha fazla olduğu görüşmüştür. Bu sebepten dolayı zihninizi oyalayan şeylerden uzak durmak daha iyi olur. Sosyal medya da geçirilecek olan zaman yerine zihnin en etkili şekilde kullanılacağı zaman diliminde dikkat gerektiren ve beceriyi ortaya çıkartacak durumları yapmaya çalışmak oldukça iyi bir eylem olacak bir durumdur.

Hafta Sonları İstikrarı Bozmadan Hareket Edin

Yapılan araştırmalar da uzmanların alışkın olunan düzenin dışına çıkılarak geç uyanmak beden saatine olumsuz etki bırakmasına ve bozulmasına sebep olduğunu belirtiyor. Bundan dolayı hafta sonra istikrarlı bir şekilde diğer günler gibi uygulamak çok daha iyi olacaktır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmama adına uyku ile gelişmeleri değerlendirmek daha kolay olacaktır. Hafta sonu ile ilgili olarak düzenleme yapma adına hafta içi gibi bir davranış sergilemek ve buna göre bir düzen kurmak hayatın daha iyi geçmesine de etki edecek bir durumdur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın