Şıllık Tatlısı Tarifi

yorumsuz
150 views

Hamur hazırlanması noktasında şıllık tatlısı tarifi ile ilgili olarak detaylara dikkat ederek yapmak lezzetli bir sonuç alma adına önemlidir. Derince bir tencere içine 2 su bardağı un ve 4 su bardağı su ile birlikte karıştırılarak akıcı hamur kıvamı alıncaya kadar el ile çırpılarak hazırlanır. Ocağın üstüne konulmak için teflon bir tava koyarak altı yakılır. Hamurların tavaya yapışmamasını önlemek amacıyla tava tereyağı ile güzelce yağlanır. Hazırlanan hamurun içinden bir kepçe alınarak tavaya dökülür. Tahta kaşık yardımı ile tava içinde ki hamur ince bir şekilde yayılması sağlanarak bir tarafı kızarıncaya dek pişirilir. Sonrasında ise kızartılması için ters tarafı çevrilir. Hamurun her iki tarafı da piştikten sonra bu işlem tekrarlanarak pişen yufkaların hepsi kenara alınır ve hamur bitene dek işlem aynı şekilde devam ettirilir. Şıllık adını tatlının özelliğinden alması oldukça dikkat çekici bir özelliğe sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Şanlıurfa yöresinin tatlısı olan bu tatlı çok lezzetli olup, çoğu özel yemeklerde tercih edilmektedir.Malzemeler

  • 2 Su bardağı un
  • 300 Gram ceviz içi
  • 2 Yumurta
  • 3 Yemek kaşığı tereyağı
  • 1 Çay bardağı çekilmiş fıstık
  • 600 Gram şeker

Şerbetin Hazırlanması

Tencerede bir kaşık yağ eritilir. Sonrasında üzerine 3 su bardağı su ilave edilerek ve şurup kıvama gelene dek karıştırılır. Kaynadıktan sonra ocak kapatılır ve şıllık tatlısı şerbeti hazır hale getirilmiş olur.

şıllık tatlısı

ŞILLIK TATLISI YAPILIŞI

Ceviz içi bir güzel dövülerek bir kap içerisine konulur. İçerisine az miktarda toz şeker ekleyerek karıştırılır. Önceden hazır hale getirilmiş olan yufkalar sayılarına göre hesaplanarak ikiye ayrılır. Orta boy tepsi içine hamurun yarısı üst üste ve yan yana serilerek tepsi içerisinde boş yer kalmayacak şekilde dizme işlemi yapılır. Üzerine ise hazırlanmış olan şekerli ceviz serpilir. Sonrasında ise kalan yufkalar aynı şekilde üst üste dizilir. İşlem bittikten sonra dikkatli bir şekilde dilimleme yapılır. Hazırlanan şerbet sıcak olacak şekilde üzerinde gezdirilme şeklinde dökülür. 5 – 10 dakika bekledikten sonra servis etmeye hazır bir haldedir. Yemek tarifleri ile ilgili olarak birçok farklı şekilleri tarif edilse de en doğru lezzeti bu şekilde sağlamanız mümkün olmaktadır. Afiyet olsun.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın