Tarih Kokan Şehir Amasya

5 yorum
1.343 views

Geçmişi çok eski zamanlara dayanan şirin şehir Amasya kültürel anlamda birçok medeniyeti bünyesinde bulundurmuştur. Geçmişin izlerini şehirde görmek mümkündür. Osmanlı döneminde ve birçok dönemde önemli bir yere sahiptir. Şehzade yetiştirme noktasında çok önemli bir yere sahip olmasından dolayı tarihten kalan izleri taşımaktadır. Bakıldığı zaman çok estetik bir görüntüye sahip olan şehirde turistik açıdan görülmesi gereken oldukça fazla yer bulunmaktadır. Tatil yapılabilecek güzel bir yer olması da hem yerli hem de yabancı turistleri şehre çekmektedir. Her mevsimi farklı olan bu harika şehirde görsel açıdan muazzam bir görüntüye sahiptir.

Orta Karadeniz’de yer alan şehir konum olarak da kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. Nüfusu 100 Bin olan Amasya ekonomik açıdan da pahalı olmayan bir yerdir. Yaşamın her döneminde güzel geçmesi de insanları çekmesi yönüyle farklı bir özelliğe sahiptir. Birçok meyve çeşidi olması da oldukça önemlidir. Yerleşim açısında dağlar arasında yer alan şehirde düzen oldukça iyidir. Bakıldığı zaman bölgesel olarak da her mevsimi doyasıya yaşanabilecek bir yapıdadır.

Ferhat-ile-sirin

FERHAT İLE ŞİRİN

Dillerden dillere destan olmuş Ferhat ile Şirin aşkını bilmeyen yoktur. Bu harika şehirde gerçekleşen aşk her yönüyle harika anılar saklamaktadır. İki aşığında mezarı şehirdedir. Ferhat ilk görüşte âşık olduğu Şirin için elinden geleni yapmaktadır. Ferhat Şirin’i babasından istemiş babası da şehre su getirirsen kızımı sana veririm demiştir. Ferhat Şirin’e olan aşkından dolayı başlamış su kanalı açmaya. Günler günleri kovalamış Ferhat tüm azmiyle çalışmaktadır. Uzun uğraşlar sonucu kanalı bitirmesine az bir yer kalmıştır. Ferhat’ı bu yoldan çevirmek isteyen kötü bir kadın Ferhat’ın yanına giderek ‘ Ey Ferhat ne uğraşırsın kanal açmak için Şirin öldü’ der. Bunu duyan Ferhat dayanamaz ve balyozu havaya fırlatır. Havaya fırlattığı balyoz Ferhat’ın kafasına düşer. Oracıkta can verir. Bunu öğrenen Şirin dayanamaz ve kendi canına kıyar.

İkisinin mezarı yan yana koyulur. Mezarlarından gül çıkar. İki gül tam birleşeceği yerde araya bir dikenli ot biter. Bu dikenli otun aralarını bozan kötü kadın olduğu söylenmektedir. Halen Ferhat ile Şirin mezarı Amasya’da bulunmaktadır. Aynı zamanda Ferhat ile Şirin müzesi de kanalın kenarındadır. Görülmesi gereken yerler arasında Amasya oldukça önemli bir yere sahiptir.

Amasya

AMASYA’DA MUTLAKA GÖRÜNMESİ GEREKEN TARİHİ YERLER

Amasya Kalesi

amasya-kalesi

Harşena dağı üzerine kurulan Amasya kalesi savunma noktasında çok önemli bir yere sahiptir. Bu kalenin fethi oldukça zordur. Birçok savaşın yaşandığı kalede savunma açısından oldukça sağlam bir yapısı bulunmaktadır. Birçok dönemde yaşamın belirtilerinin göründüğü kalede Pontus Kral mezarları kayalara kazınmıştır. Şuan bile büyük bir merak ve hayranlık ile ziyaret edilen mezarlar şehrin birçok yerinde rahatça görünmektedir. Birçok savaş sonrası hasar gören kale her dönemde onarım yapılmıştır.

Kral Kaya Mezarları

Görünüm açısından oldukça rahat bir konuma yapılan bu mezarlar dikkat çekici yönüyle oldukça önemli yapılardır. Farklı görüntü noktalarına göre ayarlanan Kral Kaya Mezarları toplam 18 adettir. Ünlü coğrafyacı Srabon’un verdiği bilgiler neticesinde mezarların Pontus Krallarına ait olduğu bilinmektedir.

Aynalı Mağara

Şehir merkezine 3,3 km uzaklıkta yer alan Aynalı Mağara Kral mezarları arasında en iyi şekilde yapılmış olan ve özenli bir çalışmayla tamamlanmış mezar olarak dikkat çekmektedir. Tatil amaçlı gelenlerin büyük bir çoğunluğu bu mağarayı ziyaret etmektedirler.

Sultan II. Bayezid Külliyesi

Sultan II Bayezid adına yaptırılan bu cami 1485 – 1486 yılında yapılmıştır. Cami içerisinde medrese, şadırvan, imaret türbe ve çeşmeden yapılmış olan bir külliye olarak hizmete sunulmuştur. Birçok açıdan tarih esintilerini yaşatan bu camii estetik olarak da oldukça güzel bir görüntüye sahiptir. Sultan II. Bayezid Külliyesi içerisinde bulunan yılların çınar ağaçları oldukça ihtişamlı bir şekilde durmaktadır. Yıldırımlar sebebiyle içerisinde oyuklar olsa da halen yaşamaktadır. Bu muazzam ağaçlar ile külliye günün birçok zamanında serindir.

Yalı Boyu Evleri

Amasya evlerinin en önemli özellikleri arasında bitişik olması ve sırt sırta nizami şekilde sıralanmış olmasıdır. Osmanlı geleneklerine göre dizayn edilen evler hamamlık ve seyranlık olarak düzenlemesi yapılmıştır. Evlerin büyük bir çoğunluğu bodrum üzerine tek kat ya da çift kat şekilde yapılmıştır. Evlerin büyük bir kısmında avlusu ve bahçesi bulunmaktadır. Yalı boyu evleri İkinci katlarının cumbalı olmasından dolayı hem iç mekan geniştir hem de estetik bir görüntüye sahip olmaktadır.

Büyük Ağa Medresesi

1488 yılında Sultan II Bayezid’in kapı ağası olan Hüseyin Ağa tarafından yaptırılmıştır. İlk olarak bu medresede uygulanan yapıda sekizgen plan şeması ile dikkat çekmektedir. Büyük ağa medresesi Planlı bir şekilde yapılan dershane ile yapının temelini oluşturan etkenlerdendir. Duvar yapımında 3 sıra tuğla aralarına moloz taş uygulaması yapılmıştır. Avluda yer alan köşeli sade olan başlıklar sütunların üzerine oturtulmuştur. Duvar üzerine yapılan Bursa Kemeri ve dengeli revak kemeri uygulaması yapılan medrese oldukça estetik bir yapıya bürünmesinde etkili olmuştur.

Tatil yapılacak şehirler arasında oldukça önemli bir yapıya sahip olan şehir oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Birçok şehzade eğitimi bu şehirde gerçekleşmiştir. Şehzadeler Şehri Amasya diye anılmasının sebebi de bundandır. Tarih kokan bu şehri ziyaret edenlerin birçoğu memnun bir şekilde ayrılmaktadır. Görsel olarak oldukça dikkat çeken yanı ile birbirine bağlı bir özelliğe sahiptir. Şehirde yeni yapılacak olan yapıların estetiği bozmayacak şekilde yapılması şartıyla izin verilmektedir. Birçok eski evlere neredeyse çivi çakmak bile yasaktır. Tarihi dokuyu bozmadan hayat devam etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunda önemli bir yerler arasında yer almaktadır. Birçok kararın Amasya Kongresinde alındığı ve bu doğrultuda hareket edilmiştir. Atatürk kuruluş noktasında uğrak yerleri arasında olan bu şehir oldukça önemli rol üstlenmiştir. Cumhuriyet temellerinin atılmasında yer alan şehir bu yönüyle de tarihte önemli bir yere sahiptir. Tarihin halen nefes aldığı harika şehir Amasya her yönüyle kendini göstermektedir. Akşamları ayrı bir güzel gündüzleri ayrı bir güzelliğe sahiptir. Şehrin tam ortasından geçen Yeşilırmak şehre oldukça güzel bir görüntü sunmaktadır. Yeşilırmak üzerinde yer alan birçok tarihi köprüler bulunmaktadır. Bu tarihi köprülerin yanı sıra günümüzde de birçok yeni ve modern köprüler şehrin görüntüsünü bozmadan yapılmıştır. Şehirde yaşayanların büyük bir çoğunluğu benimsemiş oldukları hayat düzenini şehirde en iyi şekilde yansıtmaktadırlar. Bu yönünü de bilerek yaşantılarına eklemekteler. Tatil kategorisinde yer alan diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Tarih Kokan Şehir Amasya (5 Yorum)

  1. Harika bir şehir gezdim gördüm sizde güzel anlatmışsınız gidilip gezilmesi gereken güzel şehirler arasında yer alıyor